RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Gati 70% e popullsisë siriane kishte nevojë për ndihmë humanitare përpara tërmetit

gati-70%-e-popullsise-siriane-kishte-nevoje-per-ndihme-humanitare-perpara-termetit

Kombet e Bashkuara thonë se gati 70% e popullsisë së Sirisë kishte nevojë për ndihmë humanitare përpara tërmetit – një çështje që është komplikuar nga tragjedia.

Në një deklaratë të përbashkët të martën, Koordinatori i Përhershëm dhe Koordinatori Humanitar i Kombeve të Bashkuara për Sirinë dhe Koordinatori Rajonal Humanitar për Krizën e Sirisë thanë: “Kjo tragjedi do të ketë një ndikim shkatërrues në shumë familje të cenueshme që luftojnë për të siguruar për të dashurit e tyre në baza ditore.”

Deklarata përshkruan ndikimin e luftës 12-vjeçare të Sirisë, duke e përshkruar vendin si “përballë kolapsit ekonomik dhe mungesës së rëndë të ujit, energjisë elektrike dhe karburantit”.

Dyshja lëshuan një apel për të gjithë partnerët donatorë që të “sigurojnë ndihmën e nevojshme për të lehtësuar vuajtjet”.

OKB-ja dhe partnerët humanitarë thonë se aktualisht janë duke u fokusuar në nevojat imediate, duke përfshirë ushqimin, strehimin, artikujt joushqimor dhe ilaçet. /mesazhi

Related posts

Niger: Protestuesit sulmojnë ambasadën franceze, valëvisin flamuj rusë – VIDEO

admin

Haxhilerët përshëndeten me Qaben

rezart morina

Nën hijen e sulmit në Gaza, mbi 2.000 kolonë fanatikë hebrenj bastisën xhaminë Al-Aksa

admin