RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Një zakon në mëngjes mund të jetë shkaku i presionit të lartë të gjakut

​nje-zakon-ne-mengjes-mund-te-jete-shkaku-i-presionit-te-larte-te-gjakut

Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.

A përdorni gargarë në mëngjes? Kjo mund të mos jetë një ide e mirë, është zbuluar një lidhje e pabesueshme me përdorimin e tyre dhe presionin e lartë të gjakut.

Është shumë e rëndësishme të kujdeseni për higjienën orale, por përdorimi i shpëlarësve të gojës mund të mos jetë ideja më e mirë.

Hulumtimet e fundit kanë treguar se përdorimi i disa shpëlarësve të gojës mund të shkaktojë rritje të presionit të gjakut. Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.

Si është e mundur?

Ashtu si zorrët, zgavra e gojës përmban një kombinim të baktereve të mira dhe të këqija, dhe një mikrobiom oral i balancuar ndihmon në ruajtjen e shëndetit. Sipas hulumtimit të botuar në revistën Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, ky ekuilibër mund të prishet nga përdorimi i shpëlarjes së gojës.

Lajmi i mirë është se shkencëtarët kanë zbuluar se bakteret e mira kthehen në zgavrën e gojës pas ndalimit të përdorimit të shpëlarjes së gojës me klorheksidin.

Related posts

Konsumoni brokoli për të kuruar këtë sëmundje

admin

Simptomat e stresit: Shenjat fizike që tregojnë se jeni nën presion

rezart morina

Niseni mëngjesin shëndetshëm me një lugë mjaltë

rezart morina