RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Njerëzit në mbarë botën në zagushi, vuajnë dhe humbin jetën nga vala e të nxehtit

njerezit-ne-mbare-boten-ne-zagushi,-vuajne-dhe-humbin-jeten-nga-vala-e-te-nxehtit

Ndryshimet klimatike këtë verë kanë nxitur një valë ekstreme të të nxehtit në mbarë botën, duke shkaktuar paralajmërime për motin dhe duke marrë jetë të shumta njerëzish, raporton Anadolu.

Nga Amerika e Veriut në Evropë, Azi dhe Lindjen e Mesme, vendet po përballen me temperatura përvëluese.

Në SHBA është lëshuar një alarm mbarëkombëtar pasi zagushia dhe lagështia shtypëse po mbytin rajone të ndryshme.

Meksika gjithashtu është prekur rëndë, me temperatura që tejkalojnë 40 gradë Celsius, si pasojë mbi 110 persona kanë humbur jetën.

Mbretëria e Bashkuar është kapluar nga qershori i saj më i nxehtë që nga fillimi i matjes së të dhënave në vitin 1884. Temperatura mesatare ishte 15.8 gradë Celsius, pothuajse një shkallë më e lartë se nivelet e mëparshme të këtij muaji.

Irani, i njohur për verat e tij të nxehta, ka dëshmuar se temperaturat kanë arritur në 50 gradë Celsius në disa zona.

Merkuri në Spanjë u rrit në 44 gradë Celsius. Vendi u përball me kushte alarmante gjatë gjithë qershorit, me tetë nga 17 administratat e tij autonome që lëshuan alarme.

Pakistani dhe India po ashtu kanë vuajtur pasojat shkatërruese të magjisë së nxehtë. Incidentet e lidhura me goditjet e të nxehtit morën jetën e të paktën 22 personave në Pakistan, ndërsa më shumë se 150 persona humbën jetën në Indi.

Edhe Kina ka dëshmuar ditët më të nxehta në gjashtë dekada, me temperatura që arrijnë deri në 40 gradë Celsius.

Related posts

Trudeau në vizitë të papritur në Kiev

admin

Sulmohet me armë zjarri familja e Naser Pajazitajt

rezart morina

Miliarderi kinez burgoset për 13 vjet

admin