RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Japoni, muslimanët përjetuan Ramazanin në iftaret e Xhamisë së Tokios

japoni,-muslimanet-perjetuan-ramazanin-ne-iftaret-e-xhamise-se-tokios

Muslimanët në Japoni përjetuan entuziazmin dhe bekimet e Ramazanit në iftaret e shtruara në Xhaminë e Tokios.

Xhamia e Tokios, e lidhur me Presidencën e Çështjeve Fetare të Turqisë (DIB), si çdo vit hapi dyert e saj për mysafirët nga vendet muslimane dhe shoqëria japoneze në këtë Ramazan.

Predikuesi i imamit të Xhamisë së Tokios, Kurra Hafiz Muhammet Rıfat Çinar, për Anadolu tregoi aktivitetet që kanë zhvilluar gjatë Ramazanit në xhami dhe kampusin e saj.

Çinar tha se iftaret të cilët konsiderohen si “simboli” i xhamisë, mbahen në sallën e Qendrës Kulturore Turke Diyanet në kampus, me temën “Le të jetë një iftar prej jush”.

Ai tha se ata bashkojnë muslimanët e të gjitha kombësive, ngjyrave dhe kulturave me frymën e Ramazanit.

Duke kujtuar se qeveria japoneze ka lehtësuar thirrjen për përdorimin e maskave kundër COVID-19, Çinar u shpreh se numri i pjesëmarrësve u rrit më shumë në krahasim me vitin e kaluar.

Të huajve u shpjegohet kuptimi i agjërimit

Duke treguar se kuptimi i agjërimit iu shpjegua pjesëmarrësve japonezë para iftarit, Çinar tha se ditët më të ngarkuara janë të premten, të shtunën dhe të dielën.

“Gjatë iftareve tona në Xhaminë e Tokios kemi pritur afërsisht 15-16 mijë mysafirë, 5-6 mijë prej të cilëve japonezë”, theksoi ai.

Duke informuar se më shumë se 200 mysafirë japonezë u pritën të shtunën e fundit të Ramazanit, Çinar shpjegoi se aktivitetet u pasuruan me Kuran dhe namaz të teravive.

Përvoja e parë e Ramazanit

Arkitekti japonez, i cili këtë vit u konvertua në musliman në Xhaminë e Tokios dhe mori emrin “Islam”, tha se ka përjetuar intensitetin e emocioneve që jep muaji i Ramazanit, të cilin e ka përjetuar për herë të parë.

Duke qëndruar pas imamit me kapelën e tij në kokë dhe me përkthimin japonisht të Kuranit në dorë, Islami tha se ai u mësua me agjërimin gradualisht, megjithëse nuk ia doli dot në javën e parë.

Islami, i cili punon me kohë të pjesshme në kampusin e xhamisë, tha se muslimanët rrisin mundësitë e tyre për adhurim gjatë Ramazanit dhe se japonezët vizitorë takohen me kulturën islame.

Xhamia Tsushima Aja Sofia

Entuziazmi i Ramazanit u përjetua edhe në Xhaminë Tsushima Aja Sofia, e cila u ndërtua në qytetin Nagoya, 350 kilometra në jugperëndim të Tokios, me mbështetjen e organizatës së Bashkësisë Islame Milli Görüş (IGMG) në Gjermani.

Imami Sedat Şener, i cili është i lidhur me Drejtorinë e Çështjeve Fetare të Xhamisë Tsushima Aja Sofia tha se të paktën 100 njerëz priten çdo ditë në programet e iftarit që mbahen në kampusin e xhamisë.

“Kishte njerëz që erdhën, përfshirë fqinjët tanë japonezë, edhe pse ata nuk ishin muslimanë, dhe ne patëm një Ramazan të frytshëm”, tha Şener.

Duke përmendur se më parë kishte shërbyer në Evropë, Bozkurt tha: “Këtë atmosferë po e shihnim edhe në xhamitë në Evropë dhe na gëzon fakti që ajo bëhet edhe më e dukshme gjatë Ramazanit”.

Related posts

Nënkryetari i Prishtinës intervistohet nga Policia

admin

Ministri turk i Mbrojtjes uron Maqedoncin për detyrën e re

rezart morina

“Oxfam”: Shkalla ditore e vdekjeve në Gaza më e lartë se çdo konflikt tjetër i madh i shekullit 21

rezart morina