RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Numri i të vdekurve nga tërmeti kalon 7000

numri-i-te-vdekurve-nga-termeti-kalon-7000

Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë tani është të paktën 7266.

Organizata vullnetare e Sirisë, Helmetat e Bardha, të njohura gjithashtu si Mbrojtja Civile e Sirisë, tha se numri i të vdekurve në Sirinë veriperëndimore ishte 1,020 në zonat e kontrolluara nga opozita.

Media shtetërore siriane raportoi se të paktën 812 persona kanë vdekur në zonat e kontrolluara nga qeveria. Kjo e çon numrin e përgjithshëm të vdekjeve të Sirisë në të paktën 1,832.

Ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha në një konferencë për shtyp të martën se numri i të vdekurve në Turqi tani është 5,434. /mesazhi

Related posts

Marrëveshja për dokumentet, vjen edhe reagimi i Këshillit të Evropës

admin

BE-ja fton Kosovën dhe Serbinë që t’i japin fund retorikës nxitëse për luftë dhe konflikt në Ballkan

admin

Presidenti Erdoğan takon homologun algjerian në Stamboll

admin