RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Numri i të vdekurve nga tërmeti Turqi-Siri kalon 24.000, zhvillime tjera..

numri-i-te-vdekurve-nga-termeti-turqi-siri-kalon-24000,-zhvillime-tjera.

Numri i të vdekurve ka kaluar 24,000 në Turqi dhe Sirinë veriperëndimore ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë.

  • Numri i vdekjeve në Turqi u rrit në më shumë se 20,665 sipas agjencisë AFAD, ndërsa më shumë se 3,500 u vranë në Siri.
  • Kombet e Bashkuara thonë se deri në 5.3 milionë njerëz në Siri mund të jenë të pastrehë pas tërmeteve, ndërsa gati 900,000 njerëz kanë nevojë urgjente për ushqim të nxehtë në Turqi dhe Siri.
  • Qeveria siriane ka miratuar dërgimin e ndihmave humanitare në zonat e goditura nga tërmeti jashtë kontrollit të saj, sipas mediave shtetërore.
  • Turqia thotë se po punon për të hapur dy rrugë të reja në pjesët e kontrolluara nga rebelët në Siri.
  • Shpëtimet e përshkruara si të mrekullueshme vazhdojnë më shumë se 100 orë pas lëkundjeve të tërmetit të parë.

Related posts

Erdoğan: Armenia do të përballet me ‘pasoja’ për ‘qëndrimin e saj agresiv’ dhe shkeljen e marrëveshjes

admin

Festa e “Vidovdanit”, Policia bllokon disa rrugë dhe merr masa shtesë që situata të kalojë pa incidente

admin

Sulmet e reja izraelite mbi al-Shifa pasojnë bastisjen e mëparshme

rezart morina