RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Nxirret i gjallë një 35-vjeçar në Turqi pas 149 orësh nën rrënoja

nxirret-i-gjalle-nje-35-vjecar-ne-turqi-pas-149-oresh-nen-rrenoja

Personi që kishte mbetur nën rrënojat e ndërtesës së shkatërruar nga tërmeti në lagjen Antakia të Hatajit është shpëtuar pas 149 orësh

Një burrë 35-vjeçar si rezultat i përpjekjeve intensive është nxjerrë i gjallë nga rrënojat e një ndërtese të shembur në provincën jugore turke të Hatay, pas 149 orësh qëndrim nën to, raporton “Anadoly Agency”.

35-vjeçari që është identifikuar me emrin Mustafa Sarigul, ishte zënë nën rrënojat e një ndërtese të shembur gjashtëkatëshe, si pasojë e tërmetit me magnitudë 7.8 ballë që goditi Turqinë, të hënën e 6 shkurtit.

Ai ishte zbuluar pas skenimeve të ndërtesës, në lagjen Antakia të qytetit Hataj, ndërsa ekipet e kërkim-shpëtimit, personeli ushtarak si dhe ekipe nga Ushtria e Rumanisë, raportohet se punuan për pesë orë për ta shpëtuar 35-vjeçarin.

Atij i janë bërë kontrollet e para dhe tashmë i është dorëzuar ekipeve shëndetësore.

Shifra e të vdekurve në Turqi e Siri tashmë kaluar në mbi 28 mijë.

Related posts

Ukraina eksporton energji elektrike në Gjermani

admin

Osmani udhëton për në Teksas me ftesë të MCC-së, merr pjesë në Samitin SHBA-Afrikë

RTI

Izraeli dhe SHBA-ja zhvillojnë stërvitje ajrore duke simuluar sulme ndaj Iranit

admin