RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Kina dërgon 53 tonë tenda në Turqi për të ndihmuar në lehtësimin e tërmetit – VIDEO

kina-dergon-53-tone-tenda-ne-turqi-per-te-ndihmuar-ne-lehtesimin-e-termetit-–-video

Kina ka dërguar 53 ton tenda për të ndihmuar Turqinë e goditur nga tërmeti, me më shumë ndihmë urgjente të planifikuara në të ardhmen e afërt, tha transmetuesi shtetëror CCTV.

Tendat u nisën nga Shangai dhe janë planifikuar të mbërrijnë në Stamboll më vonë të dielën, tha CCTV. Të dërguara në aeroplanë të mëdhenj mallrash, sipas videos nga CCTV, tendat do të ndihmonin në operacionet e ndihmës.

Grupi i parë i furnizimeve nga qeveria e Kinës, 40,000 batanije, mbërriti në Stamboll të shtunën, sipas CCTV. Vendi po planifikon të dërgojë pajisje mjekësore, duke përfshirë makina elektrokardiograme, instrument diagnostikues me ultratinguj dhe automjete mjekësore dhe shtretër spitalor në të ardhmen e afërt, tha CCTV.

Një ekip shpëtimi prej 82 anëtarësh i dërguar nga qeveria kineze mbërriti në Turqi të mërkurën, raportoi CCTV. /mesazhi

Related posts

Vitia takon Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, flasin për gjendjen në shëndetësi

admin

Xhamajka përshpejton planet për t’u ndarë nga Mbretëria e Bashkuar

admin

Një ekspert i OKB-së për të drejtat e njeriut do të vizitojë së shpejti Guantanamon

admin