RTV AHIRETI
Shëndetësi

Obeziteti i dëmshëm për trurin e fëmijëve

obeziteti-i-demshem-per-trurin-e-femijeve

Fëmijët obezë mund të pësojnë dëme të pariparueshme në rajone kyçe të trurit të tyre, sugjeron një studim i ri.

Studiuesit zbuluan se adoleshentët mbipeshë kishin shenja të dukshme shkatërrimi në zonat përgjegjëse për kontrollin e oreksit, emocionit dhe kënaqësisë.

Skanimet MRI zbuluan gjithashtu dëme në rajonet përgjegjëse për shpejtësinë e të menduarit, duke sugjeruar se notat shkollore të të rinjve mund të bien në qoftë se ata janë mbipeshë.

Studiuesit besojnë se ngrënia e vazhdueshme shkakton një reagim inflamator në tru i cili bën që trupi të shkatërrojë indet e shëndetshme.

Ata potencojnë se të qenit obezë shkakton një mbiprodhim të leptinës – hormon i urisë – e cila më tej ushqen rritjen e tyre në peshë.

Related posts

Studimi: Vetmia është po aq vdekjeprurëse sa duhani

admin

Problemet me organet e brendshme pasqyrohen në fytyrë

admin

Dhimbja në krah mund të lajmërojë një infeksion në veshka

admin