RTV AHIRETI
Shëndetësi

OBSH: Të bëhen përpjekje drastike për të reduktuar kripën, 7 milionë jetë në rrezik

obsh:-te-behen-perpjekje-drastike-per-te-reduktuar-kripen,-7-milione-jete-ne-rrezik

Zbatimi i politikave për të reduktuar kripën në ushqim mund të shpëtojë rreth 7 milionë jetë në mbarë botën deri në vitin 2030.

Por vetëm 5% e shteteve anëtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë kanë politika të detyrueshme dhe gjithëpërfshirëse të reduktimit të natriumit.

“Bota është jashtë rrugës për të arritur qëllimin global për të reduktuar marrjen e natriumit me 30% deri në vitin 2025”, thekson OBSh.

Marrja mesatare globale e kripës vlerësohet të jetë 10.8 gram në ditë, më shumë se dyfishi i marrjes së rekomanduar të OBSh-së prej më pak se 5 gram kripë në ditë (e barabartë me një lugë çaji).

“Dietat e pashëndetshme janë shkaku kryesor i vdekjeve dhe sëmundjeve globalisht, dhe marrja e tepërt e natriumit është një shkaktar kryesor”, theksoi Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së.

Një lëndë ushqyese thelbësore, kur konsumohet me tepricë të natriumit rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, por disa studime dokumentojnë një rrezik në rritje të kancerit të stomakut, obezitetit, osteoporozës dhe sëmundjeve të veshkave.

Pavarësisht kësaj, vetëm 9 vende (Brazili, Kili, Republika Çeke, Lituania, Malajzia, Meksika, Arabia Saudite, Spanja dhe Uruguai) kanë një paketë politikash gjithëpërfshirëse, me masa të detyrueshme për reduktimin e natriumit.

OBSh u bën thirrje të gjitha vendeve që të zbatojnë miratimin e detyrueshëm të politikave dhe të promovojnë për uljen e sasisë së natriumit në ushqim. /ANSA/

Related posts

Si ta kaloni depresionin më lehtë?

admin

Buka ju ndihmon të bini nga pesha nëse shmangni këto gabime

admin

Buka e bardhë apo e zezë më e mirë për shëndetin?!

admin