RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OceanGate: Pasagjerët e Titanit kanë vdekur

oceangate:-pasagjeret-e-titanit-kane-vdekur

Ne besojmë se ekuipazhi i zhytësit tonë ka vdekur, deklaroi kompania OceanGate në një shënim, duke konfirmuar vdekjen e pesë pasagjerëve të Titan, nëndetësja e zhdukur që nga e diela.

Midis rrënojave të gjetura nga roboti i angazhuar në kërkime, do të ishte pjesa e pasme dhe korniza e uljes së nëndetëses së humbur në gjurmët e Titanikut, raporton BBC duke cituar një ekspert dhe një mik të pasagjerëve.

Roja Bregdetare e Bostonit konfirmon se rrënojat e gjetura janë nga Titani dhe janë në përputhje me ‘humbjen dramatike të presionit’.

Qeveria britanike ka njoftuar dërgimin e një avioni ushtarak të pajisur posaçërisht RAF, që mbante një oficer të nëndetëses, toger Richard Kantharia, i cili ka “njohuri të konsiderueshme për luftën e nëndetëseve dhe operacionet e zhytjes”, për të marrë pjesë në kërkimin e nëndetëses Titan dhe pesë të saj. pasagjerë të zhdukur pranë rrënojave të Titanikut.

Kërkimet vazhdojnë edhe nëse shpresat për gjetjen e të zhdukurve të gjallë tani janë të lidhura me një mrekulli. /atsh

Related posts

Turqia do të fillojë prodhimin masiv të sistemeve vendase të mbrojtjes ajrore

admin

Kryetari i Zveçanit shkarkon nga detyra nënkryetaren e Komunës, Slagjana Pantoviq

rezart morina

Putin diskuton me kryeministrin armen situatën në Karabak

admin