RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB anulon votimin: Vendbanimet izraelite ‘pengesë’ për paqen

okb-anulon-votimin:-vendbanimet-izraelite-‘pengese’-per-paqen

Vendbanimet izraelite janë një pengesë për paqen, sipas një deklarate të miratuar unanimisht nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

“Aktivitetet e vazhdueshme të vendbanimeve të Izraelit rrezikojnë zbatimin e zgjidhjes me dy shtete”, tha

Dokumenti i përgatitur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, i cili duhej të ishte votuar të hënën, i kërkoi Izraelit që të ndërpresë menjëherë dhe plotësisht të gjitha aktivitetet e vendbanimeve në territoret e pushtuara palestineze. Ai theksoi se institucioni nga Izraeli i vendbanimeve në territoret e pushtuara palestineze, duke përfshirë Jeruzalemin Lindor, nuk është ligjërisht i vlefshëm dhe përbën një shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar. Votimi për rezolutën u anulua pas një ndërmjetësimi diplomatik të SHBA-së midis izraelitëve dhe palestinezëve, shkruajnë mediat e huaja.

Sipas burimeve të diplomacisë së OKB-së, në një shënim të dërguar të dielën, Emiratet shpjeguan se po punonin për një projekt-deklaratë që të 15 anëtarët supozohej të ktheheshin unanimisht.

“Duke pasur parasysh bisedimet pozitive mes palëve, ne jemi duke punuar për një draft deklaratë që mbledh konsensus”, thuhet në shënim.

Më herët administrata Biden parandaloi votimin mbi draftin e diskutueshëm të promovuar nga palestinezët dhe mbështetësit e tyre, duke shmangur një krizë të mundshme diplomatike mbi vendbanimet izraelite në OKB, e cila kërcënonte të errësonte përpjekjet perëndimore për të përkujtuar përvjetorin e parë të pushtimit rus të Ukrainës. Për të shmangur një votim dhe një veto të mundshme të SHBA-së mbi projekt-rezolutën, burimet diplomatike shpjeguan se Uashingtoni ishte në gjendje të bindte si Izraelin ashtu edhe palestinezët të pranonin në parim një ngrirje gjashtëmujore të çdo veprimi të njëanshëm. Për Izraelin, kjo do të nënkuptonte një angazhim për të mos zgjeruar vendbanimet të paktën deri në gusht, ndërsa për palestinezët do të nënkuptonte moskryerjen e veprimeve kundër Izraelit brenda OKB-së dhe organizatave të tjera ndërkombëtare. /dosja

Related posts

Vuçiq takon ambasadorin rus në Beograd

admin6

Moska paralajmëron forcimin e lidhjeve me Republikën Sërpska

rezart morina

Kurti publikon emrat e organizatorëve kryesorë të trazirave në veri

admin