RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

I dërguari kinez Wang Yi sot do vizitojë Moskën, pritet të paraqes planin e paqes mes Rusisë dhe Ukrainës

i-derguari-kinez-wang-yi-sot-do-vizitoje-mosken,-pritet-te-paraqes-planin-e-paqes-mes-rusise-dhe-ukraines

Kreu i diplomacisë së partisë Komuniste Kinezë, Wang Yi ka njoftuar se të martën do vizitojë Moskën me qëllim që t’i paraqes Putinit një plan paqeje mes Rusisë dhe Ukrainës. Ai tha se Kina dëshiron paqen mes dy vendeve dhe pritet të ilustrojë planin e paqes të Pekinit.

Kujtomë se më datë 24 shkurt shënohet përvjetori i luftës së egër midis Rusisë dhe Ukrainës dhe të gjitha vendet perëndimore e kanë mbështetur Ukrainën në këtë luftë, qoftë me mjete luftarake, qoftë duke e përkrahur publikisht. /gsh

Related posts

Avokati i familjes Osmani kërkon burgim të përjetshëm ndaj Krivaqës e Sejdiut

rezart morina

Emiratet urdhërojnë sigurimin e 3 milionë dollarëve për të rindërtuar fshatin Huwara në Bregun Perëndimor

rezart morina

Një muaj paraburgim për dy mjekët e arrestuar në Gjilan – i kërkuan qindra euro pacientes për ta operuar

admin