RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Arabia Saudite ndër donatorët më të mëdhenj për tërmetet në Turqi

okb:-arabia-saudite-nder-donatoret-me-te-medhenj-per-termetet-ne-turqi

Arabia Saudite është emëruar si një nga donatorët më të mëdhenj të ndihmës humanitare për Turqinë pas tërmeteve shkatërruese që lanë dhjetëra mijëra të vdekur në një nga fatkeqësitë më vdekjeprurëse të rajonit.

Zyra e OKB-së për Çështjet Humanitare (OCHA) ka falënderuar donatorët që kontribuan me 268 milionë dollarë në përgjigje të apelit prej 1 miliard dollarësh për financimin humanitar për Turqinë pas tërmeteve, njoftoi të shtunën agjencia shtetërore e lajmeve saudite SPA.

Zëdhënësi i OCHA, Jens Laerke konfirmoi se apeli ka arritur 27 për qind të objektivit të tij dhe donatorët më të mëdhenj ishin Arabia Saudite, Shtetet e Bashkuara, Kuvajti, Komisioni Evropian dhe Fondi Qendror i Kombeve të Bashkuara për Reagimin e Emergjencave.

Qendra për Ndihmë Humanitare dhe Ndihmë e Mbretit Salman (KSRelief) ofroi ndihmën sipas direktivave të Mbretit Salman bin Abdulaziz Al Saud dhe Princit të Kurorës Mohammed bin Salman. Përveç ndihmës financiare, Arabia Saudite ka siguruar tenda, strehim të përkohshëm, materiale strehimi, veshje, batanije dhe dyshekë.

Laerke u kërkoi gjithashtu vendeve që të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje dhe të kontribuojnë në financimin e apelit.

Nëntë milionë njerëz u prekën drejtpërdrejt që nga tërmeti i 6 shkurtit, ndërsa tre milionë njerëz janë zhvendosur. Më shumë se 50,000 njerëz u vranë në Turqi dhe Sirinë fqinje në katastrofë.

Laerke tha: “Agjencitë humanitare të Kombeve të Bashkuara kanë arritur më shumë se 4.1 milion njerëz me ndihma joushqimore, dhe tre milionë njerëz me ndihmë urgjente ushqimore, ndërsa më shumë se 700,000 njerëz kanë marrë mbështetje për të përmirësuar mjediset e tyre të jetesës, duke përfshirë tendat, njësitë e strehimit ndihmues dhe mjetet e riparimit të tendave.”

Ai shtoi se 1.6 milion njerëz morën ndihmë për ujë dhe kanalizime dhe higjienë, dhe u shpërndanë rreth 1 milion litra ujë të pijshëm.

Zyrtari i OKB-së theksoi se Ministria turke e Shëndetësisë është mbështetur me 4.6 milionë doza vaksinash dhe 16 klinika shëndetësore të lëvizshme, përveç ilaçeve dhe furnizimeve mjekësore për shëndetin riprodhues dhe trajtimin e traumave dhe lëndimeve. /mesazhi

Related posts

Escobar nesër në Prishtinë, pritet të zhvillojë takim me presidenten Osmani

admin

Gjykata Komerciale ia dërgon vendimin “VisaMetric”, i ndalohet të merr nga 30 euro

admin

Borrelli emëron Lajçakun ambasador në Zvicër

RTI