RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Bjellorusia do të lejojë Ukrainën të eksportojë grurë në të gjithë territorin e saj

okb:-bjellorusia-do-te-lejoje-ukrainen-te-eksportoje-grure-ne-te-gjithe-territorin-e-saj

Bjellorusia është e gatshme të lejojë dërgimin e grurit ukrainas përmes territorit të saj, në mënyrë që produktet të mund të eksportohen më tej nga portet lituaneze, sipas një deklarate të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres.

Guterres e bëri deklaratën pas një takimi me zëvendësministrin e Jashtëm bjellorus, Yury Ambrazevich.

Me shpalljen e marrëveshjes, Ambrazevich përsëriti kërkesën e tij që vendi i tij të lejohet të eksportojë plehra, të cilat aktualisht janë subjekt i sanksioneve.

Related posts

Blinken kërkon fokusim në “parandalimin e rishfaqjes së DAESH-it”

admin

Rusia konfirmon planin për zgjerimin e ushtrisë në 1.5 milionë trupa

admin

“Nëse Vuçiq s’e tërheq ushtrinë, mund të rikthehet 5-kilometërshi i Marrëveshjes së Kumanovës”

admin