RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

OKB dërgon 3 mijë tenda për të prekurit nga tërmeti në Turqi

okb-dergon-3-mije-tenda-per-te-prekurit-nga-termeti-ne-turqi

Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët dërgoi 3 mijë tenda në Turqi me qëllim për të mbështetur të prekurit nga tërmetet me qendër në Kahramanmaraş, transmeton Anadolu.

Ambasada e Turqisë në Aman, në një deklaratë nga llogaria e saj në Twitter, njoftoi se rreth 3 mijë tenda të siguruara nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët janë dërguar në rajonet e tërmetit nga Forcat e Armatosura Turke, Turkish Airlines (THY) dhe Forcat Ajrore të Jordanisë.

Në deklaratë shprehen falënderime për autoritetet e OKB-së dhe të Jordanisë për mbështetjen me tenda dhe për dërgimin e kësaj ndihme për të prekurit nga tërmeti.

Related posts

Suedia merr kryesimin e Presidencës së BE-së

admin

“Paniku i thatësirës”, britanikët boshatisin raftet me ujë në markete

admin

Italia vazhdon deri më 2 gusht masën që ul çmimin e karburanteve për 30 centë

admin