RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB-ja bën thirrje për “shumë më shumë mbështetje” për Sirinë

okb-ja-ben-thirrje-per-“shume-me-shume-mbeshtetje”-per-sirine

Kelly Clements, zëvendëskomisionerja e lartë e agjencisë së refugjatëve të OKB-së (UNHCR), thotë se tërmetet e javës së kaluar kanë shkaktuar “shkatërrim të plotë” në pjesë të Sirisë.

“Në disa vende, duket sikur tërmeti ka marrë një thikë në mes të një ndërtese dhe ka rrëzuar gjysmën e saj,” tha ajo për Al Jazeera nga Aleppo.

“Ka rrënoja në rrugë. Ka njerëz, familje dhe fëmijë që janë në parqe. Ka tenda në shumë vende, dhe është ftohtë, vërtet ftohtë, “tha Clements.

“Streha mbetet nevoja më e madhe e vetme për momentin për shumë njerëz që janë zhvendosur, por ka gjithashtu një traumë të madhe dhe të thellë tani me familjet që kanë përjetuar vit pas viti kriza këtu.”

Clements tha se UNHCR ishte “seriozisht i pafinancuar”, duke paralajmëruar se agjencisë do t’i duhej “shumë më shumë mbështetje për të qenë në gjendje të arrinte në vende si Alepo dhe pjesë të tjera të këtij vendi, duke pasur parasysh numrin e madh të njerëzve që janë zhvendosur në veriperëndim”. /mesazhi

Related posts

Kurti thirrje Perëndimit: Mos bëni presion për Asociacion

rezart morina

“Izraeli synon të ndryshojë identitetin musliman të Kudsit duke larguar palestinezët”

rezart morina

OKB: Italia nuk duhet të lihet e vetme në fluksin e emigracionit të Mesdheut

admin