RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB-ja e gatshme të ofrojë ‘mbështetje shtesë’ pas dy tërmeteve të tjera që goditën Turqinë

okb-ja-e-gatshme-te-ofroje-‘mbeshtetje-shtese’-pas-dy-termeteve-te-tjera-qe-goditen-turqine

“Mendimet e mia vazhdojnë të jenë me popullin e Turqisë dhe Sirisë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha të hënën se organizmi botëror është gati të ofrojë “mbështetje shtesë” pas dy tërmeteve të tjera që goditën provincën jugore të Hatay të Turqisë.

“Mendimet e mia vazhdojnë të jenë me njerëzit e Turqisë dhe Sirisë, ndërsa ata përballen me ndikimin e tërmeteve të reja që goditën rajonin këtë mbrëmje”, shkroi Guterres në Twitter mbrëmë.

“Ekipet e OKB-së në terren po vlerësojnë situatën dhe ne jemi të gatshëm të ofrojmë mbështetje shtesë sipas nevojës,” shtoi ai.

Dy tërmete goditën provincën Hatay të hënën, vetëm dy javë pasi tërmetet e mëdha goditën rajonin, tha agjencia e menaxhimit të fatkeqësive të vendit.

Related posts

Kurti fton Emiratet e Bashkuara Arabe për investime në Kosovë

rezart morina

Abdixhiku pranon ftesën e Kurtit

admin

Astronauti i Emirateve të Bashkuara Arabe fotografon Mekën nga stacioni hapësinor gjatë Haxhit

admin