RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB-ja mirëpret armëpushimin në Ukrainë

okb-ja-mirepret-armepushimin-ne-ukraine

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka deklaruar se do të mirëpriste çdo armëpushim në Ukrainë me rastin e kremtimit të Krishtlindjeve Ortodokse.

Ukraina hodhi poshtë më herët njoftimin e presidentit rus Vladimir Putin për një armëpushim 36-orësh të premten dhe të shtunën, duke thënë se nuk do të ketë armëpushim derisa Moska të tërheqë forcat e saj nga territoret e pushtuara.

Lideri rus urdhëroi të enjten armëpushim në Ukrainë, i cili do të zgjasë një ditë e gjysmë (36 orë).

Armëpushimi, njoftoi Kremlini, u urdhërua nga Putini për të shënuar Krishtlindjet, të cilat të krishterët ortodoksë i festojnë të shtunën. /tch

Related posts

Në Shkup organizohet manifestimi tradicional i synetisë

admin

Kuvendi sot pritet të shqyrtojë pikat e papërfunduar në 6 seanca

rezart morina

Tensionet në Veri, QUINT dhe BE reagojnë sërish: Qeveria mos të marrë masa të reja për të hyrë me forcë në objektet e komunave

rezart morina