RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB-ja paralajmëron për rrezik nga një katastrofë bërthamore në Ukrainë

okb-ja-paralajmeron-per-rrezik-nga-nje-katastrofe-berthamore-ne-ukraine

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka bërë thirrje për një fund të menjëhershëm të çdo aksioni ushtarak pranë centralit bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, duke paralajmëruar për një “rrezik shumë real të një fatkeqësie bërthamore”.

Shefi i IAEA-së, Rafael Mariano Grossi tha se ishte “jashtëzakonisht i shqetësuar” nga raportet për granatimet në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë, raportoi BBC.

Kjo vjen pasi Ukraina tha se pjesë të objektit ishin “dëmtuar seriozisht” nga sulmet ushtarake ruse.

Rusia e ka pushtuar uzinën në mars duke mbajtur punonjësit e saj ukrainas, por Kievi akuzon forcat ruse për gjuajtje me raketa në zonat civile nga vendi, duke përdorur “taktika terroriste”.

“Sulmet e së premtes nënvizojnë rrezikun shumë real të një fatkeqësie bërthamore që mund të kërcënojë shëndetin publik dhe mjedisin në Ukrainë dhe më gjerë. Çdo fuqi zjarri ushtarake e drejtuar nga ose nga objekti do të ishte lojë me zjarrin, me pasoja potencialisht katastrofike”, tha Grossi në një deklaratë.

Stafi ukrainas duhet të jetë në gjendje të kryejë detyrat e tyre të rëndësishme “pa kërcënime apo presion”, tha ai, duke shtuar se IAEA duhet të lejohet të ofrojë mbështetje teknike.

Operatori i fabrikës Zaporizhzhia tha se sulmet me raketa ruse kishin detyruar mbylljen e një “njësie energjie”, duke shtuar se ekzistonte rreziku i rrjedhjeve radioaktive.

Sulmet “shkaktuan një rrezik serioz për funksionimin e sigurt të fabrikës”, shkroi operatori Enerhoatom në Telegram. /koha

Related posts

Joe Biden shpall rregulloren më të rreptë mbi emetimet e gazrave nga automjetet për të përshpejtuar kalimin e industrisë së automobilave drejt makinave elektrike

admin

Mijëra të evakuuar pas përmbytjeve në Kinë

admin

Marrëveshja 200 milionë dollarëshe që pritet të nënshkruhet në SHBA, këto do të jenë tri projektet energjetike që do të përfitoj Kosova

admin