RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB-ja po punon për zgjerimin e marrëveshjes së grurit

okb-ja-po-punon-per-zgjerimin-e-marreveshjes-se-grurit

OKB-ja po punon për të siguruar eksportin e ushqimit dhe plehrave ruse, u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres.

“Së pari, unë jam i shqetësuar për situatën me marrëveshjen e grurit. Ne po punojmë shumë për të siguruar që Nisma e grurit të Detit të Zi të vazhdojë dhe se ne mund të vazhdojmë të punojmë në organizimin e eksporteve ruse,” tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së.

Iniciativa për drithërat e Detit të Zi, e cila u nënshkrua më 22 korrik 2022, nga përfaqësues të Turqisë, Rusisë, Ukrainës dhe OKB-së, parashikon eksportin e drithit, ushqimit dhe plehrave ukrainase nga tre porte të Ukrainës. Në mesin e majit 2023, marrëveshja u zgjat për 60 ditë.

Related posts

Maqedonia e Veriut nga nesër në fazën portokalli, MSH me rekomandime për mbrojtje nga temperaturat e larta

admin

Dëmtohen 10 vetura nga plumbat qorrë

admin

Studimi: Përdorimi i kokainës është rritur në të gjithë Evropën

rezart morina