RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB – Lavrov akuzoi Perëndimin për ‘kompleks superioriteti’

okb-–-lavrov-akuzoi-perendimin-per-‘kompleks-superioriteti’

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka reaguar ndaj paraqitjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Këshillin e Sigurimit të OKB-së duke hedhur akuza të rënda kundër Perëndimit.

“Në retorikën e kundërshtarëve perëndimorë të Rusisë, dëgjohen sloganet “pushtim”, “agresion” dhe “aneksim” dhe asnjë fjalë për shkaqet e problemeve”, tha Lavrov në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, në Nju Jork.

Reagimi e tij i referohet një traktati të gjatë historik mbi zhvillimet në gadishullin ukrainas të Krimesë, të cilin vendi i tij e aneksoi ilegalisht në 2014, dhe negociatat pasuese me Perëndimin.

Lavrov akuzoi Perëndimin për një “kompleks superioriteti”.

Ai tha se Perëndimi në mënyrë selektive u drejtohet normave dhe parimeve “të bazuara ekskluzivisht në nevojat e tyre gjeopolitike komunale”.

“Kjo ka çuar në një botë më pak të qëndrueshme dhe në shfaqjen e vatrave të reja të tensionit”, tha Lavrov.

“Rusia vazhdon të insistojë që të gjitha dispozitat e Kartës së Kombeve të Bashkuara të respektohen dhe zbatohen, “jo në mënyrë selektive, por plotësisht”, për të shkruar drejt një rruge paqësore”, tha ai. /atsh

Related posts

MPJ: Grupet kriminale serbe kanë bllokuar pikën kufitare në Merdar

admin

Franca kërkon që shtetet e BE-së të vendosin masa ndaj udhëtarëve kinezë

admin

Osmani: Serbia synon ta marrë Kosovën, ashtu siç bëri Rusia me Krimenë

rezart morina