RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Nevoja për mbështetje humanitare në veri të Gazës nuk ka qenë kurrë kaq urgjente

okb:-nevoja-per-mbeshtetje-humanitare-ne-veri-te-gazes-nuk-ka-qene-kurre-kaq-urgjente

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), njoftoi se në 48 orët e fundit nuk është mundur të sigurohet ndihmë ushqimore për pjesën veriore të Gazës dhe se nevoja për mbështetje humanitare nuk ka qenë kurrë kaq urgjente, transmeton Anadolu.

OCHA në një postim nga platforma e medias sociale X tha se ndihma ushqimore jetike për mijëra njerëz në veri të Gazës në 48 orët e fundit u ndalua për shkak se nuk ka qenë e mundur të sigurohet qasje e sigurt.

Përderisa uria në Gaza rritet, familjet detyrohen të bëjnë zgjedhje me qëllimin për të mbijetuar, thekson OCHA e cila në postimin e saj potencoi se “Nevoja për mbështetje të sigurt dhe pa pengesë humanitare (në veri të Gazës) nuk ka qenë kurrë kaq urgjente”.

Related posts

Francë, 113 të arrestuar gjatë protestave në Paris

admin

Qindra mijëra haxhilerë falën namazin e xhumasë në Xhaminë e Profetit në Medine

admin

Raport: 96 për qind e banorëve të Ga’zës përballen me nivele ek’streme të urisë

rezart morina