RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Ngadalësimi ekonomik do t’i shtyjë punëtorët në punë më të këqija

okb:-ngadalesimi-ekonomik-do-t’i-shtyje-punetoret-ne-pune-me-te-keqija

Ngadalësimi ekonomik global do t’i detyrojë më shumë punëtorë që të pranojnë punë që paguhen më pak më 2023, kanë paralajmëruar të hënën Kombet e Bashkuara.

Teksa çmimet rriten më shumë sesa të hyrat, kriza e kostos së jetesës është duke shtyrë më shumë njerëz drejt varfërisë, ka thënë Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Punë Ndërkombëtare.

Sipas saj, niveli i papunësisë në botë pritet të rritet.

Si shkaqe për një situatë të tillë është përmendur lufta e Rusisë në Ukrainë, tensionet gjeopolitike dhe rimëkëmbja nga pandemia e koronavirusit.

“Së bashku, ato kanë krijuar kushte për inflacion të lartë dhe rritje të ulët ekonomike – për herë të parë prej vitit 1970”, ka thënë agjencia në raportin e saj vjetor.

Vendet më të prekura, sipas të dhënave, janë ato me të hyra të ulëta dhe të mesme.

Related posts

Një çift u shpëtua 209 orë pas tërmetit 7.7 në Kahramanmaras

admin

IKShPK: Bien vlerat e manganit në Liqenin e Badocit, uji i gatshëm për pije

admin6

Shtensionimi i situatës në veri pritet t’i hapë rrugë rikthimit të dialogut

admin