RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Të paktën 183 të vdekur që nga korriku në Etiopi për shkak të konflikteve

okb:-te-pakten-183-te-vdekur-qe-nga-korriku-ne-etiopi-per-shkak-te-konflikteve

Të paktën 183 persona kanë vdekur që nga korriku në shtetin Amhara të Etiopisë, ku konfliktet e armatosura janë ndezur, njoftuan Kombet e Bashkuara të martën. Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut tha se ishte shumë i shqetësuar për situatën në vend pasi qeveria federale vendosi një gjendje të jashtëzakonshme në fillim të muajit, duke përmendur “arrestimet masive”.

“Të paktën 183 njerëz janë vrarë në përleshjet që nga korriku”, sipas informacionit të mbledhur nga YA. Amhara, shteti i dytë më i populluar i Etiopisë, është kthyer në një teatër konflikti të armatosur që nga prilli, për shkak të njoftimit nga qeveria federale se do të shpërbëjë “forcat speciale” të grupit etnik me të njëjtin emër.

Qeveria federale vendosi një gjendje të jashtëzakonshme në fillim të këtij muaji pas ripërtëritjes së luftimeve në korrik midis ushtrisë dhe luftëtarëve të Amharasë, veçanërisht anëtarëve të grupit “mbrojtës” FANO.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për përkeqësimin e situatës së të drejtave të njeriut në disa zona të Etiopisë,” tha OKB, duke theksuar se gjendja e jashtëzakonshme do të thotë se autoriteteve u jepen kompetenca shumë të gjera. Ata mund të arrestojnë të dyshuarit pa urdhër gjykate, të vendosin shtetrrethim ose të ndalojnë tubimet publike. /abcnews

Related posts

Siri, konfliktet mes organizatës terroriste PKK/YPG dhe fiseve arabe në Deir ez-Zor përhapen në Munbixh

admin

BE rrit sigurinë në det dhe në hapësirë

rezart morina

Ukraina: Anijet për në portet e kontrolluara nga Rusia do të konsiderohen ‘transportues potencialë ngarkesash ushtarake’

rezart morina