RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Viktimat në Libi mund të ishin shmangur

okb:-viktimat-ne-libi-mund-te-ishin-shmangur

Kreu i Organizatës Botërore Meteorologjike të OKB-së ka deklaruar se shumica e viktimave nga përmbytjet në Libi mund të ishin shmangur. Petteri Taalas u tha gazetarëve se vendi mund të kishte lëshuar paralajmërime.

“Forcat e menaxhimit të urgjencës duhet të kryenin evakuimin e njerëzve dhe ne mund të kishim shmangur shumicën e viktimave”, tha ai.

Libia ka dy qeveri rivale, të cilat e kanë bërë të vështirë reagimin ndaj fatkeqësive në një mënyrë të shpejtë dhe të koordinuar.

Çdo qeveri njoftoi masa paraprake të veçanta, pas nisjes së stuhisë. /abcnews

Related posts

Shkon në gjashtë numri i terroristëve të vrarë në veri të Kosovës

admin

Gazprom mban mbyllur rubinetat e “Nordstream 1”

admin

Erdoğan uron Manchester City-n për fitimin e titullit të Ligës së Kampionëve

admin