RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbi 6 milionë tonë drithëra janë eksportuar nga Ukraina që nga muaji gusht

mbi-6-milione-tone-drithera-jane-eksportuar-nga-ukraina-qe-nga-muaji-gusht

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka bërë të ditur se mbi 6 milionë tonë drithëra janë eksportuar nga Ukraina që nga muaji gusht nën marrëveshjen e Stambollit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Më 22 korrik, Turqia, Kombet e Bashkuara (OKB), Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje për të rifilluar eksportet e drithërave nga tre portet ukrainase të Detit të Zi, që u ndërprenë në muajin shkurt pas fillimit të luftës Rusi-Ukrainë.

Një qendër e përbashkët koordinimi me zyrtarë nga të tre vendet dhe përfaqësues të OKB-së u formua në Stamboll, e cila ka për qëllim mbikëqyrjen e dërgesave.

Ministria turke njoftoi se gjatë ditës së fundit tetë anije të tjera janë nisur nga portet e Ukrainës.

Që kur anija e parë lundroi nga Ukraina më 1 gusht sipas marrëveshjes së Stambollit, mbi 260 anije me mbi 6 milionë tonë drithëra janë larguar nga portet ukrainase deri më tani.

Related posts

Rusia dhe Bjellorusia, stërvitje të përbashkëta ushtarake

admin

“Bllokoni trafikun! E gjithë ura sapo u rrëzua”- Publikohet audioja e parë e thirrjes për reagim, ja çfarë u komunikua në minutat para dhe pas incidentit në urën e Baltimores

admin

Për një vit, tre miliardë euro nga diaspora

admin