RTV AHIRETI
Kuzhinë

Omëletë pranverore me domate, rrika dhe djathë do të jetë kafjalli juaj më i pëlqyer!

omelete-pranverore-me-domate,-rrika-dhe-djathe-do-te-jete-kafjalli-juaj-me-i-pelqyer!

E gatshme për dhjetë minuta

Shfrytëzoni artikujt e sezonit dhe përgatitni racion të ushqyeshëm, shija e të cilit do t’ju kënaqë.

Përbërësit:

– 2 vezë të freskëta;
– 1 qepë e re;
– 4 domate;
– 100 g rrikë;
– pak kripë dhe piper,
– 100 gramë djathë mozzarella;
– 1 lugë qumësht.

Përgatitja:

• Në një enë dhe përzieni vezët, shtoni dy lugë qumësht, erëza dhe qepën e grirë imët.

• Qitni vaj në tigan dhe qiteni omëletën dhe derisa ajo të piqet, pritni domatet, mozarelën dhe rrikat.

• Kur të vëreni që përzierja në tigan është bërë homogjene dhe po merr formë të fortë, shtoni gjysmën e përbërësve e tjerë dhe mbuloni me pjesën e mbetur të omëletës.

• Omëleta është e gatshme kur merr ngjyrë gështenjtë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

The post Omëletë pranverore me domate, rrika dhe djathë do të jetë kafjalli juaj më i pëlqyer! appeared first on Telegrafi.

Related posts

5 përdorime të majasë së bukës – Nga bukuria deri në kopshtari

admin

Këtë gatesë me përbërësit më të mirë mund ta merrni në punë, ose fëmija juaj në shkollë

admin

Lakror misri me hithra

rezart morina