RTV AHIRETI
Kuzhinë

Receta për çorbën e famshme të Hipokratit që “ngjall të vdekurit”

receta-per-corben-e-famshme-te-hipokratit-qe-“ngjall-te-vdekurit”

Çorba e famshme e Hipokratit është konsideruar prej kohësh shumë i shëndetshme, sepse forcon imunitetin tonë, shëron kollën dhe rikuperon shpejt trupin pas sëmundjes. Çfarë do të thoshte populli ynë – “ngjall të vdekurit”.

Historia thotë se 2500 vjet më parë, mjeku i lashtë grek Hipokrati bëri një çorbë pas së cilës pacientët ngriheshin mjaft shpejt nga shtrati. Ai e ka krijuar në mënyrë që të forcojë imunitetin dhe të pastrojë trupin nga helmet e ndryshme, ndaj dihet prej shekujsh se sa e mirë është për trupin tonë.


Përbërësit:

1 rrënjë selino mesatare

1 rrënjë majdanoz mesatar

2 qepë mesatare

1 presh i madh

5 thelpinj hudhre

pak gjethe majdanozi

600 g domate

400 g patate

gjethe dafine sipas dëshirës, ​​sherbelë, trumzë, shafran, koriandër, kaperi, qimnon, kopër, arrëmyshk, rozmarinë (mos vendosni erëza të tjera në lëng mishi, për të mos prishur efektin shërues).


 

View this post on Instagram

 

A post shared by 미르 (@by_mirrr)

Përgatitja:

Pritini perimet e lara në kubikë, kalojini në një tenxhere më të madhe, vetëm kujdesuni që të mos jetë prej alumini. Hidhni ujë mbi të që të bien në fund. Vendosni në zjarr të fortë derisa të fillojë të vlojë, më pas zieni në zjarr të ulët për rreth dy orë, derisa perimet të zbuten.

Është e rëndësishme që të mos shtoni ujë gjatë zierjes dhe duhet të mbulohet tenxherja. Kur të jetë gati, shtoni hudhrën dhe shtoni erëzat. Në fund çorbën mund ta mund ta bëni më të dendur nëse preferoni çorbë kremoze.

Është më mirë të hani një deri në dy pjata në ditë. Mund ta ruani në frigorifer për maksimum 48 orë. Gjithashtu, çorba e Hipokratit nuk duhet të ngrohet, por para se të hahet nxirreni në temperaturën e dhomës për rreth 30 minuta. /Telegrafi/

The post Receta për çorbën e famshme të Hipokratit që “ngjall të vdekurit” appeared first on Telegrafi.

Related posts

Sytliaç i parezistueshëm me shurup pemësh: Ëmbëlsirë të cilën përherë do ta përgatisni!

admin

Fasule në tavë

rezart morina

Pesë truqe për bërxolla të shijshme

admin6