RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Organizata bamirëse turke ndihmoi dhjetëra mijëra njerëz në Afrikë gjatë Ramazanit

organizata-bamirese-turke-ndihmoi-dhjetera-mijera-njerez-ne-afrike-gjate-ramazanit

Shoqata e Miqve të Gjithë Afrikës (TADD), organizatë turke ndihmuese, shpërndau vakte iftari për mijëra njerëz në kontinentin afrikan gjatë muajit të Ramazanit, transmeton Anadolu.

Gjatë Ramazanit, shoqata dërgoi donacione nga filantropët turq për 25.000 njerëz në Ugandë, Sudan dhe Somali dhe ofroi ndihmë ushqimore për 2.000 familje në nevojë, tha organizata në një deklaratë.

Gjithashtu, ajo vazhdon të ofrojë mbështetje në materiale dhe në para çdo Ramazan, tha Bilgehan Güntekin, kryetar i shoqatës.

Ata gjithashtu kanë ofruar shërbime shëndetësore vullnetare në Afrikë për nëntë vjet, shtoi ai.

“Vëllezërit tanë afrikanë, të cilët shohin se vëllezërit e tyre në Turqi kujdesen për ta, luten për ne në çdo rast. Falë donacioneve bamirëse, mundësohet kujdesi për nevojtarët, veçanërisht jetimët dhe të vejat në kontinentin afrikan”, tha Güntekin.

Në kuadër të Ramazanit, “ne po përjetojmë paqen dhe lumturinë e dhënies së një farë lehtësimi vëllezërve dhe motrave tona që po luftojnë për të jetuar në kushte të vështira në Ugandë, Sudan dhe Somali”, shtoi ai.

TADD u themelua në Istanbul në shkurt 2015 me qëllim rritjen e bashkëpunimit midis vendeve afrikane dhe Turqisë në fushat e arsimit, shëndetësisë dhe ekonomisë, ofrimin e ndihmës dhe krijimin e ndërgjegjësimit për Afrikën në Turqi.

Related posts

Rusia: Drithi ukrainas shkon në BE, jo në vendet e varfra

rezart morina

Izraeli liroi 39 të burgosur palestinezë, gra dhe fëmijë, si pjesë e marrëveshjes me Hamasin

admin

Presidenti Erdoğan shpreh ngushëllime për vdekjen e dijetarit musliman, Karadavi

admin