RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Organizata e Bashkëpunimit Islam mirëpret thirrjen e Parlamentit Evropian për njohjen e Palestinës

organizata-e-bashkepunimit-islam-mirepret-thirrjen-e-parlamentit-evropian-per-njohjen-e-palestines

Organizata e Bashkëpunimit Islam (OBI) ka mirëpritur thirrjen e Parlamentit Evropian (PE) për njohjen e shtetit të Palestinës, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë me shkrim nga OBI thuhet se vlerësohet thirrja, që PE-ja bëri dje ndaj vendeve evropiane për “mbrojtjen e zgjidhjes me dy shtete dhe njohjen e shtetit të Palestinës” si dhe qëndrimi historik që ajo ka paraqitur me këtë thirrje.

Po ashtu në deklaratë thuhet se PE-ja duhet të ndalë aktivitetet e Izraelit për vendbanimet hebreje dhe se është kënaqësi të theksohet se këto vendbanime janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

OBI u ka bërë thirrje vendeve të Evropës që të njohin shtetin e Palestinës me kryeqytet Kudsin Lindor dhe në kuadër të kufijve të vitit 1967.

Related posts

Zelenskyy: Rusia po planifikon një sulm terrorist në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia

rezart morina

Veriu, sfidë edhe për regjistrimin e popullsisë

rezart morina

Stoltenberg: 93 trupa të KFOR-it u lënduan nga dhuna në veri

rezart morina