RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Organizatat bamirëse të Gazës mbledhin donacione për fëmijët në Turqi, Siri

organizatat-bamirese-te-gazes-mbledhin-donacione-per-femijet-ne-turqi,-siri

Dy shoqata bamirëse palestineze nisën fushata dhurimi në Rripin e Gazës për fëmijët në Turqi dhe Siri.

“Fushatat e donacioneve dhe aktivitetet e solidaritetit janë një mesazh besnikërie nga fëmijët e Gazës ndaj Turqisë, popullit dhe qeverisë së saj,” tha Ezzeddin Abu Sabha nga Shoqëria e Qendrës Islamike. Fushata e nisur nga bamirësia e tij do të zgjasë deri të enjten për të mbledhur fonde për viktimat të fatkeqësisë së tërmetit.

Një tjetër fushatë dhurimi u nis gjithashtu nga Fondacioni Ndërkombëtar Ahmad Yassin për një ditë për fëmijët si në Turqi ashtu edhe në Siri.

“Donacionet do të përdoren për të blerë dhurata dhe lodra për fëmijët e prekur nga fatkeqësia e tërmetit në të dy vendet, në shenjë solidariteti me ta në fatkeqësinë e tyre”, tha Samira Nassar, një zëdhënëse e fondacionit. /trt

Related posts

Deklarata për Personat e Zhdukur, Hoti: Duke shfryrë mllef ndaj njëri-tjetrit po harrojmë që fajtore është Serbia

admin

IKShPK: Reshjet kanë turbulluar ujin, vlojeni para përdorimit

admin

IHMK paralajmëron sërish reshje shiu: Situata mund të vështirësohet në zonat e përmbytura

admin