RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Sudani dërgon ndihma humanitare në Turqi

sudani-dergon-ndihma-humanitare-ne-turqi

Sudani dërgoi një aeroplan të ngarkuar me ndihma humanitare për viktimat e tërmeteve të dyfishta që vranë mijëra njerëz në Turqi.

Avioni mban 20,000 batanije dhe 2,000 tenda.

“Aeroplani i ndihmës u dërgua në Turqi nga Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF) në emër të popullit sudanez,” u tha gazetarëve komandanti i RSF-së dhe nënkryetari i Këshillit Sovran në pushtet të Sudanit, gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo.

Ai tha se ndihma sudaneze për Turqinë “nuk do të ndalet pasi forma të tjera të ndihmës po përgatiten”.

Related posts

Presidenca pas protestës së sotme: Integriteti territorial i Kosovës është i pacenueshëm

admin

Përmbyset varka me emigrantë në Cape Verde, dyshohet për 60 të vdekur

admin

Europa përgatitet për ndërprerje të funksionimit të rrjetit celular

admin