RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Organizatat ndërkombëtare në të cilat u anëtarësua deri tani Kosova dhe cilat i synon

organizatat-nderkombetare-ne-te-cilat-u-anetaresua-deri-tani-kosova-dhe-cilat-i-synon

Me gjithë pengesat e shkaktuara nga Serbia kundër Kosovës, Kosova është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë këtu edhe organizata më të rëndësishme financiare e sportive.
Disa prej tyre janë:

-Banka Botërore

– Fondi Monetar Ndërkombëtar

– Banka Evropiane për Rindërtim e Zhvillim

– Federata Botërore e Futbollit

-Federata Evropiane e Futbollit

-Komiteti Olimpik

-Organizata Botërore e Doganave

-Marrëveshja për Tregti të Lirë e Evropës Qendrore.

Ndërkaq, Kosova nuk është anëtare e:

-Organizatës së Kombeve të Bashkuara

– Bashkimit Evropian

– Këshillimit të Evropës

– Organizatës Botërore të Tregtisë

– Organizatës Botërore të Shëndetësisë

-Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Serbia ka penguar që Kosova të anëtarësohet në :

– Organizatën Ndërkombëtare të Policisë Kriminale (INTERPOL)

– Agjencinë për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESCO).

Related posts

‘Politika islamofobike’: Shkolla e mesme franceze hyn në grevë për ndalimin e hixhabit

rezart morina

Talebanët akuzojnë Princin Harry për vrasjen e afganëve të pafajshëm

admin

Kurti e Rama flasin në Davos për “dialogun në Ballkan”, Vuçiq nuk merr pjesë

admin