RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani do të marrë pjesë në Brdo-Brijon

osmani-do-te-marre-pjese-ne-brdo-brijon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do të marrë pjesë në takimin e presidentëve të rajonit në kuadër të procesit Brdo-Brijon në Slloveni.

Presidenca ka njoftuar për pjesëmarrjen e Osmanit në takimin e 11-të të procesit Brdo-Brijon.

“Temat të cilat do të diskutohen në këtë takim përfshijnë perspektivën e integrimit evropian për vendet aspiruese të Ballkanin Perëndimor, të cilat i përmbushin kushtet për integrim dhe të cilat i bashërendojnë politikat me ato të Bashkimit Evropian, tejkalimin e sfidave të përbashkëta si pasojë e agresionit të paprovokuar të Rusisë në Ukrainë, përfshirë krizën energjetike dhe sigurinë ushqimore; si dhe përkushtimin për demokraci, paqe dhe dialog. Presidentja Osmani do t’i paraqesë qëndrimet e Republikës së Kosovës lidhur me temat që do të trajtohen në këtë proces, përfshirë thirrjen për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, si dhe avancimin e rrugës euroatlantike të vendit tonë”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Samiti do të mbahet më 12 shtator.

Related posts

Vodhi afër 5 mijë euro nga Spitali i Prizrenit, aktakuzë ndaj zyrtares financiare

admin

Pasi iu dha drita jeshile në Dhomën e Përfaqësuesve, presidenti Biden thirrje Senatit të votojë menjëherë projektligjin e ndihmës për Ukrainën dhe Izraelin

admin

Raportohet për ushtarë të KFOR-it të lënduar në Zveçan

rezart morina