RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani: Kushtetuta jonë është frymëzim për liritë e të drejtat e qytetarëve

osmani:-kushtetuta-jone-eshte-frymezim-per-lirite-e-te-drejtat-e-qytetareve

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kushtetuta e Kosovës është frymëzim për liritë dhe të drejtat e qytetarëve.

Osmani në përvjetorin e 15-të të miratimit të Kushtetutës, ka thënë se ka thënë se është detyrë e prioritet që të respektohen dhe zbatohen vlerat kushtetuese.

“Sot festojmë miratimin e Kushtetutës së Republikës Kosovës- Aktit themeltar të shtetit tonë. Kushtetuta jonë është frymëzim për liritë dhe të drejtat qytetare, për barazi para ligjit dhe vlera të tjera, përmes të cilave, kjo kushtetutë na mban brenda familjes së madhe evropiane. Është detyrë e përbashkët, që nëpërmjet ruajtjes së sovranitetit, integritetit territorial, respektimit të vullnetit të popullit, garantimit të lirive qytetare pa dallim, t’i mbrojmë dhe avancojmë këto vlera, duke u bazuar gjithnjë në frymën dhe shkronjën e Kushtetutës. Mbetet detyrë dhe prioritet i yni i përbashkët që me punë e përkushtim, t’i respektojmë dhe zbatojmë këto vlera kushtetuese, të cilat ndër të tjera janë edhe shpërfaqje e identitetit tonë”, ka thënë Osmani.

Related posts

Xi Jinping nis vizitën zyrtare në Rusi

admin

Kryeministri Kurti pret në takim të dërguarin e posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar

admin

BE me nivelin më të lartë të konsumit të alkoolit në botë

admin