RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani – Lajçakut: Grupet kriminale në veri duhet të përballen me drejtësinë

osmani-–-lajcakut:-grupet-kriminale-ne-veri-duhet-te-perballen-me-drejtesine

Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në takimin e së hënës me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është diskutuar mbi sfidat aktuale politike dhe të sigurisë, veçanërisht për veriun e vendit, përpjekjet për deeskalim të situatës dhe për nevojën për zbatim të marrëveshjes së Brukselit dhe aneksit të Ohrit.

Në komunikatën për media të lëshuar nga Zyra e Presidentes, thuhet se Osmani në këtë takim ka thënë se grupet kriminale dhe individët që kanë ushtruar dhunë ndaj policisë, gazetarëve dhe pjesëtarëve të KFOR-it e EULEX-it, duhet të përballen me drejtësinë.

“Presidentja Osmani ka theksuar se institucionet e Kosovës janë të përkushtuara që së bashku me partnerët ndërkombëtarë t`i tejkalojnë sfidat aktuale dhe se Kosova ka demonstruar vullnet për deeskalim, duke ofruar organizimin e zgjedhjeve të reja në veri të vendit, në përputhje me kornizën ligjore të Kosovës. Presidentja Osmani ka theksuar se Kosova mbetet e palëkundur në synimin e saj për paqe dhe stabilitet në vend dhe rajon”, thuhet më tej në njoftimin e Zyrës së Presidencës.

Related posts

Mehaj qëndron në Turqi, bisedohet për anëtarësim në NATO dhe Programin për Paqe

rezart morina

Festa pa kontrollë: Tre fëmijë përfundojnë në spital

admin

Rusia e paralajmëron Armeninë për pasoja të rënda, po iu nënshtrua juridiksionit të Gjykatës së Hagës

rezart morina