RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani pas kthimit nga SHBA: Pjesa më e rëndësishme takimi me sekretarin Blinken

osmani-pas-kthimit-nga-shba:-pjesa-me-e-rendesishme-takimi-me-sekretarin-blinken

Presidentja Vjosa Osmani, së bashku me kryeministrin Albin Kurti, janë rikthyer nga vizita e tyre disa ditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Në një konferencë të thirrur për media, Osmani ka thënë se qëndrimi i tyre në ShBA është shoqëruar me vizita të rëndësishme, ku më kryesorja ndër to ishte ajo me sekretarin e Shtetit Antony Blinken.

Presidentja ka theksuar marrëveshjen e bërë me MCC-në, e cila parasheh investim 236 milionësh në fushën e energjisë, duke e quajtur atë si një nga marrëveshjet më të suksesshme në dekadat e fundit.

“Marrëveshja me MCC-në është investimi më i madh në dekadat e fundit” ka thënë presidentja.Tutje, ajo ka thënë se sekretari Blinken ka përshëndetur reformat e bëra në Kosovë, si dhe gatishmërinë e vendit për të vazhduar partneritetin.

Related posts

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë arrin në garnizonin e Rashkës

rezart morina

Hiqen vizat me Kinën/ Qytetarët shqiptarë mund të qëndrojnë 90 ditë në Kinë

admin

​Kaq ka rënë numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në Kosovë

admin