RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia ndërpret furnizimin me gaz edhe për Letoninë

rusia-nderpret-furnizimin-me-gaz-edhe-per-letonine

Gjiganti rus energjetik Gazprom njoftoi të shtunën se ka pezulluar furnizimin me gaz në Letoninë fqinje për shkak të shkeljes së kushteve për marrjen e këtij burimi energjie, shkruan BBC.

Rusia më herët ndërpreu furnizimin me gaz për Poloninë, Bullgarinë, Finlandën, Holandën dhe Danimarkën sepse refuzuan të bënin pagesa sipas rregulloreve të reja bazuar në dekretin e çresidentit Vladimir Putin, sipas të cilit shtetet duhet të hapnin llogari në një bankë ruse dhe të paguanin në rubla.

Rusia gjithashtu ka ndaluar shitjet e gazit për Shell Energy në Gjermani.

Njoftimi i Gazpromit nuk specifikoi se cilat kushte ka shkelur Letonia. /koha

Related posts

Spanjë: Valë e re protestash e sektorit të shëndetit publik

rezart morina

Josep Borrell: BE-ja është e vendosur të vazhdojë të qëndrojë pranë Ukrainës në vitin 2023

admin

Televizioni belg VRT proteston kundër Izraelit gjatë transmetimit të Eurovizionit

admin6