RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

​Osmani: Serbia të mbahet përgjegjëse për agresionin kundër Kosovës

​osmani:-serbia-te-mbahet-pergjegjese-per-agresionin-kunder-kosoves

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të vizitës dy ditore zyrtare në Kroaci, është takuar me kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkoviq, ku ka theksuar se më 24 shtator, në Banjskë, Serbia ka kryer sulm terrorist dhe akt agresioni ndaj Kosovës me qëllim të aneksimit të veriut të Kosovës dhe destabilizimit të tërë rajonit.

Presidentja Osmani ka potencuar rëndësinë e mbajtjes së Serbisë përgjegjëse për aktin e saj të agresionit kundër Republikës së Kosovës.

Ajo ka theksuar se në mënyrë që paqja të jetë e mundur në rajon, Serbia duhet t’i tërheq trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën, ngase përbëjnë rrezik për paqen dhe stabilitetin.

Osmani dhe Plenkovia kanë diskutuar edhe për provat e mbledhura nga policia e Kosovës që e lidhin drejtpërdrejt Serbinë me këtë sulm si dhe për bashkëpunimin e institucioneve të sigurisë me aleatët tanë në mënyrë që të parandalohet agjenda destabilizuese e Serbisë.

Presidentja Osmani ka falënderuar kryeministrin Plenkoviq për kontributin e ushtarëve kroatë në misionin e KFOR-it në Kosovë dhe bashkëpunimin bilateral ne fushën e mbrojtjes mes Kosovës dhe Kroacisë teksa kanë diskutuar për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit në këtë fushë.

Sipas një komunikate të Presidencës, ajo ka theksuar se Kosova ka prioritet shtetëror anëtarësimin në NATO edhe për shkak të sfidave të sigurisë me të cilat ballafaqohet rajoni ynë, ndërkaq potencoi edhe rëndësinë e avancimit me anëtarësimin e vendit në Këshillin e Evropës e në Bashkimin Evropian si dhe organizma të tjerë ndërkombëtar.

Related posts

Scholz kërkon rezultate konkrete në dialogun Kosovë-Serbi

admin

Moska rrit sigurinë pasi shefi i Wagnerit akuzohet për nxitje të rebelimit

rezart morina

Osmani: Vlerësojmë Shqipërinë për respektimin e pakicës maqedonase

admin