RTV AHIRETI
Shëndetësi

Osteoartriti i qafës: Njihuni me simptomat dhe shkaqet e tij

osteoartriti-i-qafes:-njihuni-me-simptomat-dhe-shkaqet-e-tij

Osteoartriti i qafës është një gjendje e osteoartritit që prek sipërfaqen artikulare të rruazave të qafës dhe disqet e kërcit të pranishëm midis njërës vertebra dhe tjetrës në zonën e qafës. Shumë subjekte nuk shfaqin asnjë simptomë, ndërsa në raste të tjera simptomat janë dukshëm më të dukshme.

Aktualisht nuk ka një kurë përfundimtare për këtë çrregullim degjenerues, shpesh i lidhur me plakjen. Megjithatë, ka trajtime për t’u dhënë lehtësim pacientëve që vuajnë nga ajo dhe që ankohen për simptoma të rëndësishme.

Osteoartriti i qafës: shkaqet

Plakja është zakonisht faktori kryesor i rrezikut. Megjithatë, shumë të rinj e gjejnë veten të diagnostikuar me artrozë të qafës, shpesh për shkak të një stili jetese jo të shëndetshëm. Në këtë rast, rreziqet lindin nga:

zakoni i qëndrimit në këmbë ose i ulur në një tavolinë për shumë orë

përpjekje të tepërta ose të përsëritura të shtyllës kurrizore të qafës, për shkak të sportit ose punës së rëndë

lëndime të tilla si goditje me kamzhik

sëmundje të tilla si osteoporoza, skolioza, kifoza, artriti reumatoid

Osteoartriti i qafës: simptoma

A keni dëgjuar ndonjëherë zhurma të vogla, kërcitje të ngjashme me rërën, kur ktheni ose rrotulloni kokën? Nëse përgjigja është po dhe nëse perceptoni dhimbje në muskujt e poshtëm të qafës , keni një ndjenjë ngurtësie, vështirësi në lëvizje edhe kur kryeni lëvizje të parëndësishme, dhimbje koke, shqetësim të shikimit, marramendje, nauze, dhimbje stomaku dhe përgjumje të pamotivuar…, atëherë ka mundësi që të keni osteoartrit cervikal. Nëse dyshoni, gjëja më e mirë që mund të bëni është të flisni me mjekun tuaj për terapinë më të përshtatshme.

Në parim, simptomat më të zakonshme, kur janë të pranishme, janë si më poshtë:

qafë e ngrirë

të përziera

marramendje

dhimbje koke

ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë

lëvizshmëri e kufizuar

Osteoartriti i qafës: Kura

Faktori i moshës dhe kalimi i viteve luajnë një rol përcaktues në këtë patologji. Për të marrë lehtësim, mund t’ju ndihmojë të ndiqni rregulla të vogla, të tilla si shmangia e pozicioneve të pakëndshme, ndryshimi i qëndrimit tuaj, veçanërisht nëse kaloni orë të tëra në tryezën tuaj, duke u ushtruar dhe duke reduktuar pirjen e duhanit.

Related posts

Ja çfarë përmban një porcion 100 gramësh i mjaltës

rezart morina

Gjatësia e gishtit tuaj mund të tregojë rrezikun për t’u prekur nga kanceri

admin

Kos me tërshërë dhe mjedra

rezart morina