RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Pahor po përgatit draft për dialogun Kosovë – Serbi

pahor-po-pergatit-draft-per-dialogun-kosove-–-serbi

Ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, i cili mund ta pasojë Miroslav Lajçakun si emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, po përgatit një draft për vazhdimin e dialogut mes të dyja palëve.

Pahor, sot ka shkruar se draftin fillimisht do ta harmonizojë me përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe vendet anëtare, veçanërisht me ato të QUINT-it.

Pohor thotë se nuk do t’u përgjigjet kërkesave të gazetarëve për intervista derisa po pret ta marrë rolin drejtues për dialogun Kosovë – Serbi.

“Ish-presidenti Pahor është duke përgatitur një draft për vazhdimin e dialogut, por dëshiron që fillimisht ta harmonizojë atë me përfaqësuesin e Lartë për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Josep Borrell dhe vendet anëtare të BE-së, veçanërisht me vendet e QUINT-it”, ka shkruar ai në X.

Related posts

Palestinë: Ja një vështrim në disa nga zhvillimet kryesore më të fundit

RTI

Sindikatat shpallin grevë të përgjithshme nga 25 gushti, kërkojnë realizimin e kërkesave

admin

Deputetët e LVV-së kërkojnë sërish shkarkimin e bordit të KPM-së

admin6