RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pakistan, rritet në 56 numri i viktimave nga sulmi vetëvrasës në kongresin e partisë

pakistan,-rritet-ne-56-numri-i-viktimave-nga-sulmi-vetevrases-ne-kongresin-e-partise

Numri i personave që humbën jetën në sulmin vetëvrasës që synoi kongresin e partisë Shoqëria e Ulemave Islam (JUI-F), një nga partnerët e qeverisë së koalicionit në provincën Khyber Pakhtunkhwa të Pakistanit, u rrit në 56, transmeton Anadolu.

Sipas lajmeve në mediat pakistaneze, numri i viktimave u rrit në 56 pasi 2 persona të tjerë u plagosën rëndë në sulmin vetëvrasës në kongresin e organizuar nga anëtarët e JUI-F në rajonin Bajaur të Khyber Pakhtunkhwa më 30 korrik.

Autoritetet raportuan se 23 nga ata që humbën jetën në sulm ishin fëmijë. Organizata terroriste DEASH ka njoftuar se ka marrë përgjegjësinë për sulmin përmes një postimi në llogaritë e saj në rrjetet sociale.

Related posts

Kurti për Asociacionin: Nuk bëj hapa që rrezikojnë Kosovën

RTI

Porti i Durrësit dhe zgjatimi i tij në Prishtinë, projekti i detajuar me kostot dhe periudhën e ndërtimit përfundon brenda vitit 2022

admin

LVV: S’ka pasur diskutime me PDK-në për shpërndarje të Kuvendit, deklarata e Çitakut e pavërtetë

RTI