RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë: Këtu janë zhvillimet kryesore gjatë natës

palestine:-ketu-jane-zhvillimet-kryesore-gjate-nates

Një sulm ajror izraelit në një shtëpi në lagjen al-Hassayna të kampit të refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore ka vrarë të paktën 11 persona.

Luftimet e ashpra janë duke u zhvilluar në afërsi të spitaleve Al-Aqsa, Nasser, al-Amal dhe Al Kheir në Khan Younis në jug të Gazës, raporton OKB.

Të paktën 200 njerëz u vranë dhe 370 u plagosën në periudhën 24-orëshe midis të mërkurës dhe të enjtes pasdite, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës.

Përleshje të dhunshme janë raportuar mes luftëtarëve palestinezë dhe ushtrisë izraelite në qytetin Tubas në Bregun Perëndimor të pushtuar.

SHBA vlerësoi përpjekjet ndërmjetësuese “integrale, të pazëvendësueshme” të Katarit në konfliktin e Gazës, pasi Benjamin Netanyahu i Izraelit dyshohet se e quajti rolin e Dohas në negociata “problematik”.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) do të vendosë mbi kërkesën e Afrikës së Jugut për “masa të përkohshme” kundër Izraelit lidhur me gjenocidin e tij të pretenduar në Gaza; Gjykata e lartë e OKB-së mund të urdhërojë Izraelin të ndalojë ofensivën e tij kundër territorit palestinez.

Sekretari amerikan i mbrojtjes përsëriti “mbështetjen e SHBA për të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur” kur foli me ministrin izraelit të mbrojtjes, por gjithashtu ngriti “rëndësinë e sigurimit të shpërndarjes së pandërprerë të ndihmës humanitare në Gaza”, sipas një deklarate të Departamentit të Mbrojtjes të SHBA.

Pamjet satelitore tregojnë se ushtria izraelite ka shkatërruar qindra ndërtesa në Gaza që ndodhen brenda 1 km (0.6 milje) nga kufiri që nga 7 tetori, teksa Izraeli përpiqet të krijojë “një zonë tampon” midis tij dhe enklavës së rrethuar.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët në Palestinë (UNRWA) thotë se qendra e saj e trajnimit në Khan Younis në Gazën jugore është rrethuar për pesë ditë rresht, duke rezultuar në viktima dhe lëndime të përsëritura.

Familjet e të burgosurve izraelit thonë se qeveria izraelite thjesht nuk po bën mjaftueshëm dhe nuk ka bërë mjaftueshëm për të siguruar lirimin e tyre.

“Qeveria e krahut të djathtë” e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu po e lufton me uri popullin palestinez, thotë senatori amerikan Bernie Sanders.

Ndërsa dhjetëra mijëra palestinezë të zhvendosur ikin nën urdhrat e evakuimit të Izraelit në Gazën jugore, qasja në kujdesin mjekësor është më e pakët se kurrë për njerëzit e panumërt të lënduar, të sëmurë, të kequshqyer dhe të traumatizuar mes tyre. / mesazhi

Related posts

Në Prishtinë sot protestohet kundër dhunës ndaj grave

admin

Lirohet me kusht ish-ushtari australian i akuzuar për krime lufte dhe vrasje në Afganistan

rezart morina

Erdoğan: Izraeli me ndërprerjen e furnizimeve përpiqet të parandalojë që të dëgjohet e vërteta në Gaza

admin6