RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pandemia ka shkurtuar jetëgjatësinë e qytetarëve në Europë, në Shqipëri dhe Bullgari efekti është më i madh, Maqedonia në vendin e tretë.

pandemia-ka-shkurtuar-jetegjatesine-e-qytetareve-ne-europe,-ne-shqiperi-dhe-bullgari-efekti-eshte-me-i-madh,-maqedonia-ne-vendin-e-trete.

Statistikat mbi popullsinë dhe jetëgjatësinë janë një objektiv shumë i rëndësishëm për marrjen e vendimeve më të mira për ndërtimin e shkollave, spitaleve, rrugëve dhe infrastrukturës tjetër.

Të dhënat e fundit të Eurostat tregojnë se në vitin 2021, jetëgjatësia në BE ishte 80,1 vjet. Në vitin 2019, jetëgjatësia ishte 81,3 vjet, por më pas si rezultat i rritjes së mprehtë të vdekshmërisë për shkak të Covid-19, ajo ra në 2020 në 80,4 (-0,9 vjet), dhe në 2021 u ul më tej (-0,3 vjet në krahasim me 2020).

Në Bashkimin Evropian, jetëgjatësia në vitin 2021 u ul me 1,2 vjet krahasuar me vitin para pandemisë, 2019. Të dhënat tregojnë se Bullgaria dhe Shqipëria kanë pasur rënien më të madhe të jetëgjatësisë për shkak të pandemisë, me 3,7 dhe 3,6 secila dhe Republika e Maqedonisë së Veriut në vendin e tretë me 3.4.

Në nivel vendi, jetëgjatësia më e lartë është regjistruar në Spanjë (83,3 vjet), Suedi (83,1 vjet), Luksemburg dhe Itali (të dyja 82,7 vjet), ndërsa më e ulëta është në Bullgari (71,4 vjet), Rumani (72,8 vjet) dhe Letonia (73,1 vjet).

Në vitin 2021, rajonet e BE-së me jetëgjatësinë më të lartë në perëndim ishin në Spanjë, Itali dhe Francë.

Rajoni i BE-së me jetëgjatësinë më të lartë në perëndim ishte Madridi (85,4 vjet), i ndjekur nga Navarra (84,8 vjet) dhe rajoni finlandez i ishujve Åland (84,6 vjet). Renditja pasohet nga Castile dhe León dhe provinca autonome e Trentos me 84,3 dhe 84,2 vjet, e ndjekur nga Stokholmi (84,1 vjet) me tre rajone të tjera spanjolle: Cantabria dhe Vendi Bask (të dy 84,0 vjeç) dhe Galicia (83,9 vjeç). ). Më tej në 10 rajonet evropiane që jetojnë më gjatë janë 3 rajone franceze dhe provinca autonome e Bolzanos në Itali, me 83,8 secili.

Nga ana tjetër, rajonet e BE-së me jetëgjatësinë më të ulët janë në Evropën Lindore, ku Bullgaria kryeson të gjitha rajonet me një jetëgjatësi mesatare prej 71,4 vjet, nga 75,1 para pandemisë. Rajonet e Bullgarisë u pasuan nga Mayo në Francë (71,5) dhe Rumania me rajonet e saj me një jetëgjatësi mesatare prej 72,8 vjet në 2021.

Të dhënat historike mbi jetëgjatësinë gjatë 70 viteve të fundit tregojnë se nëse përmirësimi më i madh ka ndodhur në dy dekadat 1950-1970, ky tregues është rritur me 18 vjet ose 33%. /S.Pechat

Related posts

Nga krimi i organizuar, droga e afërsia me Rusinë për destabilizim të Ballkanit – akuzat që rëndojnë mbi kreun e BIA-s

rezart morina

Izmir Zeqiri arrin në objektin ku do të betohet

rezart morina

Gaza, të paktën 25 palestinez të vrarë në sulmet ajrore izraelite

admin