RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kisha bullgare pranoi Kishën maqedonase sipas tomosit të Kishës serbe

kisha-bullgare-pranoi-kishen-maqedonase-sipas-tomosit-te-kishes-serbe

Sinodi i Kishës Ortodokse Bullgare në seancën e tij të rregullt ka pranuar zyrtarisht tomosin e lëshuar nga Kisha Ortodokse Serbe dhe kreu i saj Porfirije, me të cilin iu dha autoqefalia Kishës Ortodokse Maqedonase, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas vendimit, Kisha Ortodokse Bullgare shpreh rekomandimin që çështja e emrit zyrtar të zgjidhet në një dialog vëllazëror me kishat greqishtfolëse dhe kishat e tjera ortodokse lokale.

Në lidhje me përmendjen e emrave të krerëve të kishave ortodokse në listën e Kishave Ortodokse, Sinodi i Kishës Ortodokse Bullgare shtoi se Kryepeshkopi Stefan duhet të përmendet si “I bekuari Stefan, Kryepeshkop i Maqedonisë së Veriut”.

Një anëtar i Sinodit të Kishës Ortodokse Bullgare, në një deklaratë për korrespondentin e Agjencisë Informative Mediatike (MIA) të Maqedonisë së Veriut, tha se Kisha Ortodokse Bullgare ishte ndër të parat që e njohu pavarësinë shpirtërore të Kishës Ortodokse Maqedonase, për dallim nga kishat e tjera ortodokse.

Related posts

Shefi i ushtrisë izraelite: Gatishmëria e ushtrisë për të sulmuar objektet bërthamore të Iranit është përmirësuar

admin

SHBA, Demokratët sigurojnë shumicën në Senat pas fitores në Nevada

admin

Berlini do të lejojë mësueset muslimane të mbajnë shami

rezart morina