RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Papa Françesku përkujton migrantët që humbën jetën ne ishullin italian

papa-francesku-perkujton-migrantet-qe-humben-jeten-ne-ishullin-italian

Papa Françesku ka përkujtuar 41 personat që humbën jetën në aksidentin e fundit të anijes me migrantë në Detin Mesdhe pranë ishullit italian të Lampedusas.

“Le të mos qëndrojmë indiferentë ndaj këtyre tragjedive dhe të lutemi për viktimat dhe familjet e tyre”, shkroi Papa në Twitter.

Varka ishte nisur nga qyteti bregdetar tunizian Sfax në drejtim të Italisë dhe u përmbys kur një valë e madhe goditi Lampedusan.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA raportoi dje se të paktën 41 persona humbën jetën në aksident, duke cituar të mbijetuarit.

Gjithsej 45 persona, përfshirë tre fëmijë, thuhet se kanë qenë në varkën metalike.

Tre burra dhe një grua u shpëtuan nga një anije malteze dhe u sollën në Lampeduza nga roja bregdetare italiane.

Ishulli ndodhet më pak se 190 kilometra nga Sfax.

“As anija e mallrave dhe as roja bregdetare nuk gjetën trupa në ujë”, sipas ANSA.

Kjo mund të jetë për shkak të faktit se të mbijetuarit u shpëtuan larg vendit të aksidentit.

Pas mbytjes së anijes, organizatat fetare, duke përfshirë Komunitetin Sant’Egidio me qendër në Romë, i cili është i përkushtuar ndaj shërbimit social, bënë sërish thirrje për të krijuar mënyra të sigurta për migrantët dhe refugjatët për të arritur në Evropë.

“Ne duhet të dalim nga tortura jonë dhe të investojmë burime për të shpëtuar njerëzit e cenueshëm”, tha organizata në një deklaratë. /atsh

Related posts

Dhjetëra të vrarë në qendër të Gazës

admin

Mbahet sërish protestë para Bashkisë së Tiranës

rezart morina

Ukraina pretendon se janë vrarë më shumë se 43 mijë ushtarë rusë

admin