RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Paralajmërim për valë të paprecedentë të të nxehtit

paralajmerim-per-vale-te-paprecedente-te-te-nxehtit

Temperaturat globale do të rriten dhe do të japin njw valë të nxehtë të paprecedentë, kanë paralajmëruar shkencëtarët.

Ky vit tashmë parashikohet të jetë më i nxehtë se viti 2022, i cili grupet e të dhënave globale renditen si viti i pestë ose i gjashtë më i nxehtë në histori. Por El Niño ndodh gjatë dimrit të hemisferës veriore dhe efekti i tij i ngrohjes kërkon muaj që të ndihet, që do të thotë se viti 2024 ka shumë më shumë gjasa të vendosë një rekord të ri të temperaturës globale.

Gazet serrë të emetuara nga aktivitetet njerëzore kanë rritur temperaturën mesatare globale me rreth 1.2C deri më sot. Kjo tashmë ka çuar në ndikime katastrofike në mbarë botën , nga valët e nxehtësisë në SHBA dhe Evropë, deri te përmbytjet shkatërruese në Pakistan dhe Nigeri, duke dëmtuar miliona njerëz.

Profesor James Hansen, në Universitetin Columbia, në Nju Jork, dhe kolegët thanë së fundmi : Ne sugjerojmë që viti 2024 ka të ngjarë të jetë jashtë grafikut si viti më i ngrohtë i regjistruar.

Related posts

OKB: Mbi 800 mijë qytetarë do të ikin nga Sudani për t’i shpëtuar luftës

rezart morina

Për më pak se një javë tre të vrarë në Kosovë

admin

Afganistani shënon 43 vjetorin e pushtimit nga Bashkimi Sovjetik

admin