RTV AHIRETI
Shëndetësi

Dobitë e ujit me limon i dimë, por cilat janë efektet anësore të tij

dobite-e-ujit-me-limon-i-dime,-por-cilat-jane-efektet-anesore-te-tij

Fillimisht, limoni nuk dëbon toksinat nga trupi. Mëlçia, mushkëritë, veshkat dhe lëkura janë përgjegjëse për detoksifikimin e trupit.

Trupi ynë ka aftësinë të eliminojë të gjitha toksinat dhe substancat që janë të padobishme. Pra, nëse doni të ndihmoni trupin tuaj në eliminimin e toksinave, thjesht kufizoni ekspozimin tuaj ndaj substancave të dëmshme.

Gjithashtu kjo pije mund të shkaktojë efekte anësore nëse pini shumë.

Erozioni i dhëmbëve: Konsumimi i tepërt i ushqimeve ose pijeve me acid të lartë, siç është limoni me ujë, shkakton kontakt të gjerë acid me dhëmbët tuaj.

Urth: Shumë ujë me limon mund të shkaktojë urth, ose të përkeqësojë gjendjen tashmë ekzistuese. Urthi ndodh kur sfinkteri ezofageal, midis ezofagut dhe stomakut tuaj, nuk funksionon siç duhet, dhe acidi nga stomaku juaj kthehet përsëri në ezofag, një proces i njohur si refluks. Urthi referohet gjithashtu si zbaticë e acidit dhe shkakton një ndjesi djegieje dhe dhimbje gjoksi.

Urinim i shpeshtë dhe dehidratim: Në raste të rralla, uji me limon mund të ketë një efekt diuretik. Limonët janë të pasur me vitaminë C, ose acid askorbik. Ky ushqyes është i njohur për vetitë e tij diuretike, që do të thotë se rrit prodhimin e urinës në veshka, duke ndihmuar kështu trupin tuaj të eliminojë më shpejt lëngjet dhe natriumin.

Related posts

Këto 3 *vlera ushqimore* s’duhet t’i neglizhoni për asgjë në botë!

admin

Tetë përfitimet shëndetësore nga gështenjat

admin

Sezoni i gripit; Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara, pa përdorur asnjë ilaç

admin