RTV AHIRETI
Shëndetësi

Parandaloni kapsllëku gjatë pushimeve me disa këshilla të thjeshta

parandaloni-kapslleku-gjate-pushimeve-me-disa-keshilla-te-thjeshta

Kapsllëku është një problem që mund të ndodhë për një sërë arsyesh dhe shumë njerëz e përjetojnë gjatë udhëtimit.

Duke qenë se vera është koha për pushime vjetore, më poshtë kemi zgjedhur këshilla që mund t’ju ndihmojnë të shmangni problemet me kapsllëkun:

1) Sa më shumë që të jetë e mundur, përpiquni t’i përmbaheni rutinës tuaj të zakonshme kur bëhet fjalë për të ngrënë dhe për të fjetur. Hani sa më shumë vakte të jetë e mundur në kohën që i hani ato normalisht dhe shkoni në shtrat në kohën tuaj të zakonshme sa më shpesh të jetë e mundur.

2) Përpiquni të reduktoni marrjen e kafeinës, mund t’ju dehidratoj dhe rris rrezikun e kapsllëkut.

3) Shmangni ushqimet ose ushqimet që mund të çojnë në uljen e aktivitetit të zorrëve. Kjo do të thotë se do të ishte mirë të shmangeshin, për shembull, produktet e mishit dhe djathë.

4) Ushqimet e vetme që përmbajnë probiotikë për të nxitur rritjen e baktereve të shëndetshme për lëvizje të rregullta dhe të shëndetshme të zorrëve. Ju mund të filloni ta bëni këtë edhe para udhëtimit dhe kështu të veproni në kohë.

5) Kini kujdes me ushqimet e reja në vendet ku udhëtoni. Vende të ndryshme kanë përbërës dhe metoda të ndryshme gatimi që mund të ndikojnë në zorrët tuaja në mënyra të papritura.

6) Mundohuni të qëndroni aktiv në udhëtim. Mundohuni të keni të paktën 20 minuta aktivitet në ditë ose rreth 150 minuta në javë. Nëse i kaloni pushimet tuaja në det, kjo duhet të jetë një detyrë shumë e thjeshtë – të notoni.

7) Sapo të ndjeni nevojën, shkoni në tualet. Sa më gjatë të qëndrojë jashtëqitja në zorrën e trashë, aq më shumë ka gjasa që të bëhet e thatë dhe e fortë. Ndoshta të shkosh në një tualet publik ose në ndonjë tualet tjetër që nuk është në shtëpinë tuaj është e pakëndshme për ju, por injorimi i dëshirës do t’ju shkaktojë probleme, andaj përpiquni të bëheni një person që shkon në tualet kur ajo ndjen nevojën. Trupi juaj do t’ju falënderojë shumë.

Related posts

Afër 9 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

admin

Ushqimi që bën që truri të plaket më shpejt

rezart morina

Vlerat ushqyese të mollës dhe pse duhet ngrënë çdo ditë nga një

rezart morina